0217.250HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.250HXP
Order No.: 74P8539
EAN: 4099891854041
MPN:
0217.250HXP
Series: 217
0217.250HXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.250HXP, Littelfuse
The 0217.250HXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm