0217.200MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 200 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.200MXEP
Order No.: 74P8537
EAN: 4099891854027
MPN:
0217.200MXEP
Series: 217
0217.200MXEP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.200MXEP, Littelfuse
The 0217.200MXEP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 200 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.6 mm