0217.200MXBP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 200 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.200MXBP
Order No.: 74P8536
EAN: 4099891854010
MPN:
0217.200MXBP
Series: 217
0217.200MXBP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.200MXBP, Littelfuse
The 0217.200MXBP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 200 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm