0217.125TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 125 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.125TXP
Order No.: 74P8526
EAN: 4099891853914
MPN:
0217.125TXP
Series: 217
0217.125TXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.125TXP, Littelfuse
The 0217.125TXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 125 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm