0217.125MRET1P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 125 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.125MRET1P
Order No.: 74P8522
EAN: 4099891853877
MPN:
0217.125MRET1P
Series: 217
0217.125MRET1P Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.125MRET1P, Littelfuse
The 0217.125MRET1P is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 125 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 21.5 mm
diameter 5.6 mm