0217.063TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 63 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.063TXP
Order No.: 74P8508
EAN: 4099891853730
MPN:
0217.063TXP
Series: 217
0217.063TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Fast-acting fuse, 0217.063TXP, Littelfuse
The 0217.063TXP is a 5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 63 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm