P6SMBJ16CA | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, bidirectional, 600 W, 16 V, DO-214AA, Diotec Semiconductor P6SMBJ16CA
Order No.: 09S2621
EAN: 4099879060204
MPN:
P6SMBJ16CA
Series: P6SMBJ
P6SMBJ16CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Price per unit*
10 pcs.
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 16 V
Breakdown voltage 17.8 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C