P6SMBJ160CA | Diotec Semiconductor
SMD TVS diode, bidirectional, 600 W, 160 V, DO-214AA, Diotec Semiconductor P6SMBJ160CA
Order No.: 09S2618
EAN: 4099879060174
MPN:
P6SMBJ160CA
Series: P6SMBJ
P6SMBJ160CA Diotec Semiconductor TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 10 Weeks
Features
  • Peak pulse power of 600 W
Filter Property Value
Version bidirectional
Pulse power loss 600 W
Rated blocking voltage 160 V
Breakdown voltage 178 V
Continuous power loss 5 W
min. operating temperature -50 °C
max. operating temperature 150 °C