MOV-20D821K | Bourns Electronics GmbH
Metal oxide varistor, radial, VV 820 V, 6500 A, 670 V (DC), 510 V (AC), ±10 %, 265 J, MOV-20D821K
Order No.: 07E5121
EAN: 4099879986351
MPN:
MOV-20D821K
Series: MOV-20
MOV-20D821K Bourns Electronics GmbH Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 2 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
6000 pcs.
Metal oxide varistor, MOV-20D821K, Bourns Electronics GmbH
Features
  • High voltage and current rating
  • Bidirectional
  • Surge protection
  • RoHS compliant
Applications
  • Power supplies
  • Power systems
  • Line voltage
  • Telecom systems
  • White goods/appliances
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 820 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 6500 A
Rated voltage (DC) 670 V
Rated voltage (AC) 510 V
Tolerance ±10 %
Energy absorption 265 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C