MOV-20D180KTR | Bourns Electronics GmbH
Metal oxide varistor, radial, VV 18 V, 2000 A, 14 V (DC), 11 V (AC), ±10 %, 11 J, MOV-20D180KTR
Order No.: 07E5069
EAN: 4099879986092
MPN:
MOV-20D180KTR
Series: MOV-20
MOV-20D180KTR Bourns Electronics GmbH Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 450 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistor, MOV-20D180KTR, Bourns Electronics GmbH
Features
  • High voltage and current rating
  • Bidirectional
  • Surge protection
  • RoHS compliant
Applications
  • Power supplies
  • Power systems
  • Line voltage
  • Telecom systems
  • White goods/appliances
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 18 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 2000 A
Rated voltage (DC) 14 V
Rated voltage (AC) 11 V
Tolerance ±10 %
Energy absorption 11 J
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C