THN 20-4825WI | TRACO POWER
DC converter, 36-75 VDC, 20 W, 2 outputs, ±24 VDC, 91 % efficiency, THN 20-4825WI
Order No.: 32C2184
EAN: 7613441026282
MPN:
THN 20-4825WI
Series: THN 20WI
THN 20-4825WI TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 440 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC/DC converters, Traco THN 20-4825WI
The THN 20WI series models are high performance dc-dc converters. They achieve 20 Watt output power and come in a small size metal casing (1.0” x 1.0” x 0.4”). The models feature an ultra-wide 4:1 input voltage range while the output voltages are precisely regulated even under no load conditions. Highest efficiency of up to 90% makes this product very reliable and applicable in temperature ranges of up to 85°C. The low no-load input current characteristics and the remote On/Off control make these converters an ideal solution for battery operated systems. Typical applications are in mobile equipment, instrumentation, distributed power architectures in communication and industrial electronics and everywhere where space on the PCB is critical.
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 2
Output current 417 mA
Output voltage DC ±24 VDC
Input voltage AC 36-75 VDC
Power 20 W
efficiency 91 %
Design DIP6
Isolation voltage 1.5 kV
Length 25.4 mm
Width 25.4 mm
Height 9.9 mm