THN 20-2423WI | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 20 W, 2 outputs, ±15 VDC, 89 % efficiency, THN 20-2423WI
Order No.: 26K3043
EAN: 7613441026138
MPN:
THN 20-2423WI
Series: THN 20WI
THN 20-2423WI TRACO POWER DC/DC Converters Image 1
THN 20-2423WI TRACO POWER DC/DC Converters Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 450 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
DC converters, type Traco THN 20-..WI.
20 W converter with 4 : 1 extended-range inputs, sustained short-circuit resistant, shielded metal package with insulated base plate, external ON/OFF, input filter to EN 55022 class A. Input voltage fluctuation on single/dual models: ±0.2/0.5 %. Load fluctuation on single/dual output: ±0.2/±1.0 %. Residual ripple: 5.0 V/other models: 75/100 mVpp. Operating temperatures: –40 to +75 °C (85 °C with heatsink. Insulation voltage I/O: 1500 VDC. MTBF: 550000 h at +25 °C.
Input voltage 9.0 to 36 VDC.
Technical specifications
Filter Property Value
Number of outputs 2
Output current 667 mA
Output voltage DC ±15 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 20 W
efficiency 89 %
Design DIP6
Isolation voltage 1.5 kV
Length 25.4 mm
Width 25.4 mm
Height 9.9 mm