THN 20-2413WI | TRACO POWER
DC converter, 9-36 VDC, 20 W, 1 output, 15 VDC, 89 % efficiency, THN 20-2413WI
Order No.: 32C2179
EAN: 7613441026084
MPN:
THN 20-2413WI
Series: THN 20WI
THN 20-2413WI TRACO POWER DC/DC Converters
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 530 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
DC/DC converters, Traco THN 20-2413WI
The THN 20WI series models are high performance dc-dc converters. They achieve 20 Watt output power and come in a small size metal casing (1.0” x 1.0” x 0.4”). The models feature an ultra-wide 4:1 input voltage range while the output voltages are precisely regulated even under no load conditions. Highest efficiency of up to 90% makes this product very reliable and applicable in temperature ranges of up to 85°C. The low no-load input current characteristics and the remote On/Off control make these converters an ideal solution for battery operated systems. Typical applications are in mobile equipment, instrumentation, distributed power architectures in communication and industrial electronics and everywhere where space on the PCB is critical.
Number of outputs 1
Output current 1.33 A
Output voltage DC 15 VDC
Input voltage AC 9-36 VDC
Power 20 W
efficiency 89 %
Design DIP6
Isolation voltage 1.5 kV
Length 25.4 mm
Width 25.4 mm
Height 9.9 mm