B72220S0400K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 68 V, 2000 A, 56 V (DC), 40 V (AC), ±10 %, 0.2 VA (AC), 37 J, B72220S0400K101
Order No.: 82E2398
EAN: 4099879988805
MPN:
B72220S0400K101
B72220S400K101
Series: B72220
B72220S0400K101 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 695 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
2000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S20 B72220..K101.
Disk version
Design radial
Varistor Voltage Type 68 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 2000 A
Rated voltage (DC) 56 V
Rated voltage (AC) 40 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.2 W
Energy absorption 37 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C