B72220S0750K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 120 V, 6500 A, 100 V (DC), 75 V (AC), ±10 %, 1 VA (AC), 40 J, B72220S0750K101
Order No.: 82E2225
EAN: 4099879987938
MPN:
B72220S0750K101
B72220S750K101
Series: B72220
B72220S0750K101 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S20 B72220..K101.
Disk version
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 120 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 6500 A
Rated voltage (DC) 100 V
Rated voltage (AC) 75 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 1 W
Energy absorption 40 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C