B72220S0110K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 18 V, 2000 A, 14 V (DC), 11 V (AC), ±10 %, 0.2 VA (AC), 10 J, B72220S0110K101
Order No.: 82E2392
EAN: 4099879988775
MPN:
B72220S0110K101
B72220S110K101
Series: B72220
B72220S0110K101 TDK (EPCOS) Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 274 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S20 B72220..K101.
Disk version
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 18 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 2000 A
Rated voltage (DC) 14 V
Rated voltage (AC) 11 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.2 W
Energy absorption 10 J
Grid 10 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C