B72205S0500K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 82 V, 400 A, 65 V (DC), 50 V (AC), ±10 %, 0.1 VA (AC), 1.8 J, B72205S0500K101
Order No.: 82E2211
EAN: 4099879987815
MPN:
B72205S0500K101
B72205S500K101
Series: B72205
B72205S0500K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72205S0500K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 32 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5000 pcs.
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S05 B72205..K101.
Disk version
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 82 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 400 A
Rated voltage (DC) 65 V
Rated voltage (AC) 50 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.1 W
Energy absorption 1.8 J
Grid 5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C