B72205S0231K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 360 V, 400 A, 300 V (DC), 230 V (AC), ±10 %, 0.1 VA (AC), 7.2 J, B72205S0231K101
Order No.: 82E2241
EAN: 4099879988096
MPN:
B72205S0231K101
B72205S231K101
Series: B72205
B72205S0231K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72205S0231K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 2,512 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
2000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S05 B72205..K101.
Disk version
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 360 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 400 A
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 230 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.1 W
Energy absorption 7.2 J
Grid 5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C