B72205S0400K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 68 V, 100 A, 56 V (DC), 40 V (AC), ±10 %, 0.01 VA (AC), 1.3 J, B72205S0400K101
Order No.: 82E2306
EAN: 4099879988355
MPN:
B72205S0400K101
B72205S400K101
Series: B72205
B72205S0400K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72205S0400K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 3,007 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
2000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S05 B72205..K101.
Disk version
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 68 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 100 A
Rated voltage (DC) 56 V
Rated voltage (AC) 40 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.01 W
Energy absorption 1.3 J
Grid 5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C