B72205S0300K101 | TDK (EPCOS)
Varistor, radial, VV 47 V, 100 A, 38 V (DC), 30 V (AC), ±10 %, 0.01 VA (AC), 0.9 J, B72205S0300K101
Order No.: 82E2206
EAN: 4099879987761
MPN:
B72205S0300K101
B72205S300K101
Series: B72205
B72205S0300K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 1
B72205S0300K101 TDK (EPCOS) Varistors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 3,542 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Metal oxide varistors (VDRs), type TDK/Epcos S05 B72205..K101.
Disk version
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 47 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 100 A
Rated voltage (DC) 38 V
Rated voltage (AC) 30 V
Tolerance ±10 %
Power dissipation 0.01 W
Energy absorption 0.9 J
Grid 5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C