DS1-48-0002 | SCHURTER
Storage choke, radial, 0.5 mH, DS1-48-0002
Order No.: 59P9043
EAN: 4099889003871
MPN:
DS1-48-0002
Series: DS
DS1-48-0002 SCHURTER Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 20 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
500 pcs.
Storage choke, DS1-48-0002, SCHURTER
Features
  • Storage choke
  • Constant inductance at high alternating field modulation and large DC magnetization
  • Reduced magnetic reversal
  • THT-terminals
Applications
  • Storage of energy in switched power supplies
  • Switch-mode
  • Chopper amplifiers
  • DC drives and stepper motor controls
Technical specifications
Filter Property Value
Product type storage choke
Inductance 0.5 mH
Tolerance ±15 %
DC resistance 80 mΩ
Design radial
Length 48 mm
Width 48 mm
Height 25 mm