DS1-40-0001 | SCHURTER
Storage choke, radial, 1 mH, DS1-40-0001
Order No.: 59P9038
EAN: 4099889003826
MPN:
DS1-40-0001
Series: DS
DS1-40-0001 SCHURTER Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 26 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
70 pcs.
Storage choke, DS1-40-0001, SCHURTER
Features
  • Storage choke
  • Constant inductance at high alternating field modulation and large DC magnetization
  • Reduced magnetic reversal
  • THT-terminals
Applications
  • Storage of energy in switched power supplies
  • Switch-mode
  • Chopper amplifiers
  • DC drives and stepper motor controls
Technical specifications
Filter Property Value
Product type storage choke
Inductance 1 mH
Tolerance ±15 %
DC resistance 190 mΩ
Design radial
Length 40 mm
Width 40 mm
Height 20 mm