DKFP-B21B-021Q | SCHURTER
Suppressor choke, 1.8 mH, 2 A, DKFP-B21B-021Q
Order No.: 59P8856
EAN: 4099889002218
MPN:
DKFP-B21B-021Q
Series: DKFP
DKFP-B21B-021Q SCHURTER Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 26 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Fixed inductor, DKFP-B21B-021Q, SCHURTER
Features
  • Current compensated choke
  • THT-terminals
  • High inductance and compact dimensions
  • Multiple pin configurations
Applications
  • Attenuation of common mode interferences
  • Designed for 230/400 VAC applications
  • DC drives and stepper motor controls
  • Switching power supplies
Technical specifications
Filter Property Value
Product type suppressor choke
Inductance 1.8 mH
DC current 2 A
Tolerance -30/+50 %
DC resistance 57 mΩ
Length 19 mm
Width 13 mm
Height 21 mm