ATV212HD75N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 75 kW, 480 V, 160 A for pumps and fans, ATV212HD75N4
Order No.: 06N0238
EAN: 3606480322594
MPN:
ATV212HD75N4
Series: Altivar 212
ATV212HD75N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV212HD75N4, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors. Its protection index is IP21 and it has a built-in EMC filter. It works at a rated power up to 75kW / 100hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics. It weighs 55.4kg and its dimensions are, 320mm wide, 630mm high, 290mm deep.
Features
  • Centralized technical management
  • Instant viewing of the energy consumption
  • User-friendly
  • Compact size
  • Simple maintenance
Suitable for pumps and fans
Power 75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 160 A
Width 320 mm
Height 630 mm
Depth 290 mm