ATV212HD15N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 15 kW, 480 V, 30.5 A for pumps and fans, ATV212HD15N4
Order No.: 06N0201
EAN: 3606480322525
MPN:
ATV212HD15N4
Series: Altivar 212
ATV212HD15N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV212HD15N4, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors. Its protection index is IP21 and it has a built-in EMC filter. It works at a rated power up to 15kW / 20hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics. It weighs 11.65kg and its dimensions are, 245mm wide, 330mm high, 190mm deep.
Suitable for pumps and fans
Power 15 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 30.5 A
Width 245 mm
Height 330 mm
Depth 190 mm