ATV212H075N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 0.75 kW, 480 V, 2.2 A for pumps and fans, ATV212H075N4
Order No.: 06N0190
EAN: 3606480322440
MPN:
ATV212H075N4
Series: Altivar 212
ATV212H075N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV212H075N4, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors. Its protection index is IP21 and it has a built-in EMC filter. It works at a rated power up to 0.75kW / 1hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics. It weighs 2kg and its dimensions are, 107mm wide, 143mm high, 150mm deep.
Features
  • Centralized technical management
  • Instant viewing of the energy consumption
  • User-friendly
  • Compact size
  • Simple maintenance
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for pumps and fans
Power 0.75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 2.2 A
Width 107 mm
Height 143 mm
Depth 150 mm