ATV212HU15N4 | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 1.5 kW, 480 V, 3.7 A for pumps and fans, ATV212HU15N4
Order No.: 06N0195
EAN: 3606480322457
MPN:
ATV212HU15N4
Series: Altivar 212
ATV212HU15N4 Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
1 pcs.
Frequency converter, ATV212HU15N4, Schneider Electric
This Altivar 212 variable speed drive can feed 3-phase asynchronous motors. Its protection index is IP21 and it has a built-in EMC filter. It works at a rated power up to 1.5kW / 2hp and a rated voltage from 380V to 480V AC. Its design is based on eco-energy with a reduction in energy consumption of up to 70% compared to a conventional control system. Thanks to its cable temperature rise reduction technology, the Altivar 212 drive offers immediate, disturbance-free operation avoiding additional options such as a line choke or DC choke to deal with current harmonics. It weighs 2kg and its dimensions are, 107mm wide, 143mm high, 150mm deep.
Suitable for pumps and fans
Power 1.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 3.7 A
Width 107 mm
Height 143 mm
Depth 150 mm