NSYCVF85M115PF | Schneider Electric
Fan, 115 V, 150 x 170 x 62 mm, 85 m³/h, 49 dB, ball bearing, Schneider Electric NSYCVF85M115PF
Order No.: 04P0406
EAN: 3606480151217
MPN:
NSYCVF85M115PF
Series: Climasys CV
NSYCVF85M115PF Schneider Electric Panel-Mount Fans
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Fan, NSYCVF85M115PF, Schneider Electric
This product is a fan designed to provide reliable and efficient cooling. It is made of injected thermoplastic (ASA PC) and is available in grey (RAL 7035) color. The fan has a ball bearing type and a maximum pressure of 50 Pa. It has a power range of 16 W 50 Hz and 15 W 60 Hz, and a free flow rate of 79 m3/h at 50 Hz and 92 m3/h at 60 Hz. It can be used in ambient air temperatures ranging from -20 to 60°C. It has a Faston connector and comes with a filter, an outlet grille, two protective grilles on the front and rear surfaces, and a power cord. It has an IP54 degree of protection and a noise level of 46-49 dB. The cut-out dimensions of the fan are 125 x 125 mm. This fan also comes with an anti-insect filter included..
Features
  • Reliable and efficient cooling with a power range
  • Made of injected thermoplastic material for a reliable and efficient cooling system compliant to UL 94 V-0
  • Comes with an anti-insect filter for added convenience
  • Provides a free flow rate of 79 m3/h at 50 Hz and 92 m3/h at 60 Hz
Technical specifications
Filter Property Value
Rated voltage 115 V
Width 150 mm
Height 170 mm
Depth 62 mm