NSYTBP342912 | Schneider Electric
PC enclosure, (L x W x H) 341 x 291 x 128 mm, light gray (RAL 7035), IP66, NSYTBP342912
Order No.: 02P2719
EAN: 3606480165764
MPN:
NSYTBP342912
Series: PanelSet TBP
NSYTBP342912 Schneider Electric General Purpose Enclosures
1 pcs.
Polycarbonate enclosure, NSYTBP342912, Schneider Electric
This TBP is a wall-mounted box made of polycarbonate. It is designed for multi-purpose applications and can be used indoor or outdoor. The box has a grey (RAL 7035) body and a low plain cover. The enclosure has a nominal height, width, and depth of 341 mm, 291 mm, and 128 mm, respectively. The internal dimensions of the box are 325 mm x 275 mm x 120 mm. The cover is closed by four captive flat screws located outside the sealed area of the box to maintain IP. The box has a class II electrical insulation that prevents electric shocks and allows the building of totally insulated solutions,, it is also resistant to fire up to 960 °C in accordance with IEC 62208 standard.
Material PC
Length 341 mm
Width 291 mm
Height 128 mm