NSYTBP11116 | Schneider Electric
PC enclosure, (L x W x H) 116 x 116 x 62 mm, light gray (RAL 7035), IP66, NSYTBP11116
Order No.: 02P2689
EAN: 3606480165610
MPN:
NSYTBP11116
Series: PanelSet TBP
NSYTBP11116 Schneider Electric General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
3 pcs.
5 pcs.
10 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Polycarbonate enclosure, NSYTBP11116, Schneider Electric
This TBP is a wall-mounted box made of polycarbonate. It is designed for multi-purpose applications and can be used indoor or outdoor. The box has a grey (RAL 7035) body and a low plain cover. The enclosure has a nominal height, width, and depth of 116 mm, 116 mm, and 62 mm, respectively. The internal dimensions of the box are 105 mm x 105 mm x 55 mm. The cover is closed by four captive flat screws located outside the sealed area of the box to maintain IP. The box has a class II electrical insulation that prevents electric shocks and allows the building of totally insulated solutions,, it is also resistant to fire up to 960 °C in accordance with IEC 62208 standard.
Technical specifications
Filter Property Value
Material PC
Length 116 mm
Width 116 mm
Height 62 mm