NSYTBP292412 | Schneider Electric
PC enclosure, (L x W x H) 291 x 241 x 128 mm, light gray (RAL 7035), IP66, NSYTBP292412
Order No.: 02P2711
EAN: 3606480165740
MPN:
NSYTBP292412
Series: PanelSet TBP
NSYTBP292412 Schneider Electric General Purpose Enclosures
1 pcs.
Polycarbonate enclosure, NSYTBP292412, Schneider Electric
This TBP is a wall-mounted box made of polycarbonate. It is designed for multi-purpose applications and can be used indoor or outdoor. The box has a grey (RAL 7035) body and a low plain cover. The enclosure has a nominal height, width, and depth of 291 mm, 241 mm, and 128 mm, respectively. The internal dimensions of the box are 275 mm x 225 mm x 120 mm. The cover is closed by four captive flat screws located outside the sealed area of the box to maintain IP. The box has a class II electrical insulation that prevents electric shocks and allows the building of totally insulated solutions,, it is also resistant to fire up to 960 °C in accordance with IEC 62208 standard.
Material PC
Length 291 mm
Width 241 mm
Height 128 mm