NSYTBP191210H | Schneider Electric
PC enclosure, (L x W x H) 192 x 121 x 105 mm, light gray (RAL 7035), IP66, NSYTBP191210H
Order No.: 02P2695
EAN: 3606480165658
MPN:
NSYTBP191210H
Series: PanelSet TBP
NSYTBP191210H Schneider Electric General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: On Request
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
2 pcs.
4 pcs.
6 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Polycarbonate enclosure, NSYTBP191210H, Schneider Electric
This TBP is a wall-mounted box made of polycarbonate. It is designed for multi-purpose applications and can be used indoor or outdoor. The box has a grey (RAL 7035) body and a high plain cover. The enclosure has a nominal height, width, and depth of 192 mm, 121 mm, and 105 mm, respectively. The internal dimensions of the box are 175 mm x 105 mm x 100 mm. The cover is closed by four captive flat screws located outside the sealed area of the box to maintain IP. The box has a class II electrical insulation that prevents electric shocks and allows the building of totally insulated solutions,, it is also resistant to fire up to 960 °C in accordance with IEC 62208 standard.
Material PC
Length 192 mm
Width 121 mm
Height 105 mm