LC1D18BD | Schneider Electric
Power contactor, 3 pole, 18 A, 690 V, 3 Form A (N/O), coil 24 VDC, screw connection, LC1D18BD
Order No.: 06N4420
EAN: 3389110354775
MPN:
LC1D18BD
Series: TeSys LC1D
LC1D18BD Schneider Electric Contactors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 3 pcs.
Available in 3 Days: 144 pcs. - if ordered today
1 pcs.
3 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
TeSys D contactor, LC1D18BD, Schneider Electric
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 18A/690V AC-3 (7.5kW@400V). It provides a 24V DC coil with transient suppressor module, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Pin number 3 pole
Rated current 18 A
Rated Voltage 690 V
rated voltage (AC) 440 V
Control Voltage 24 VDC