LC1D25P7 | Schneider Electric
Power contactor, 3 pole, 25 A, 690 V, 3 Form A (N/O), coil 230 VAC, screw connection, LC1D25P7
Order No.: 06N4417
EAN: 3389110349955
MPN:
LC1D25P7
Series: TeSys LC1D
LC1D25P7 Schneider Electric Contactors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 496 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
3 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
TeSys D contactor, LC1D25P7, Schneider Electric
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 25A/690V AC-3 (11kW@400V). It provides a 230V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Technical specifications
Filter Property Value
Version power contactor
Latching switching function 3 Form A (N/O)
Pin number 3 pole
Rated current 25 A
Rated Voltage 690 V
rated voltage (AC) 440 V
Control Voltage 230 VAC