LC1D12P7 | Schneider Electric
Power contactor, 3 pole, 12 A, 690 V, 3 Form A (N/O), coil 230 VAC, screw connection, LC1D12P7
Order No.: 06N4415
EAN: 3389110349306
MPN:
LC1D12P7
Series: TeSys LC1D
LC1D12P7 Schneider Electric Contactors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 3 pcs.
Available in 3 Days: 8 pcs. - if ordered today
1 pcs.
5 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
TeSys D contactor, LC1D12P7, Schneider Electric
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 12A/690V AC-3 (5.5kW@400V). It provides a 230V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Pin number 3 pole
Rated current 12 A
Rated Voltage 690 V
rated voltage (AC) 440 V
Control Voltage 230 VAC