LC1D12BD | Schneider Electric
Power contactor, 3 pole, 12 A, 400 V, 3 Form A (N/O), coil 24 VDC, screw connection, LC1D12BD
Order No.: 06N4419
EAN: 3389110353716
MPN:
LC1D12BD
Series: TeSys LC1D
LC1D12BD Schneider Electric Contactors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 10 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
5 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
TeSys D contactor, LC1D12BD, Schneider Electric
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 12A/690V AC-3 (5.5kW@400V). It provides a 24V DC coil with transient suppressor module, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Technical specifications
Filter Property Value
Version power contactor
Latching switching function 3 Form A (N/O)
Pin number 3 pole
Rated current 12 A
Rated Voltage 400 V
rated voltage (AC) 440 V
Control Voltage 24 VDC