NC2DJP110J | Panasonic
Relay, 2 Form C (NO/NC), 11 V (DC), 5 A, 30 V (DC), 250 V (AC), monostable, NC2DJP110J
Order No.: 34G9022
EAN: 4099889408973
MPN:
NC2DJP110J
NC2D-JP-DC110V
Series: NC
NC2DJP110J Panasonic Industrial Relays
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
20 pcs.
Industrial relay, NC2DJP110J, PANASONIC
Features
  • Compact, slim design
  • High reliability
  • Compatible with all major safety standards
  • High performance
Applications
  • Information processing and telecom equipment such as computers and terminal devices
  • Gas hot air heating equipment and air conditioners
  • Timer, temperature controller and other equipment that requires form factor reduction
Technical specifications
Filter Property Value
Contact type 2 Form C (NO/NC)
switching current 5 A
Coil voltage (DC) 11 V
Switching Voltage (DC) 30 V
Switching Voltage (AC) 250 V