CCMR010.TXP | Littelfuse
Microfuse 10.3 x 38.1 mm, 10 A, T, 250 V (DC), 600 V (AC), 200 kA breaking capacity, CCMR010.TXP
Order No.: 42G8816
EAN: 4099889087628
MPN:
CCMR010.TXP
Series: CCMR
CCMR010.TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 7 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
10 pcs.
Micro fuse, CCMR010.TXP,LITTELFUSE
Features
  • Cartridge form
  • Extremely current-limiting
  • High breaking capacity
Applications
  • Motor and motor branch circuit protection
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 10.3 x 38.1 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 10 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 250 V
Rated voltage (AC) 600 V
Breaking capacity 200 kA
Length 38.1 mm
diameter 10.3 mm