047706.3MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, T, 400 V (DC), 500 V (AC), 100 A breaking capacity, 047706.3MXEP
Order No.: 55P8400
EAN: 4099889100839
MPN:
047706.3MXEP
Series: 477
047706.3MXEP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
1000 pcs.
Micro fuse, 047706.3MXEP, Littelfuse
Features
  • Designed to International (IEC) Standard for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • High energy and power efficient applications
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 400 V
Rated voltage (AC) 500 V
Breaking capacity 100 A
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm