047706.3MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 6.3 A, T, 400 V (DC), 500 V (AC), 100 A breaking capacity, 047706.3MXP
Order No.: 55P8401
EAN: 4099889100846
MPN:
047706.3MXP
Series: 477
047706.3MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 5,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1000 pcs.
Micro fuse, 047706.3MXP, Littelfuse
Features
  • Designed to International (IEC) Standard for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • High energy and power efficient applications
Technical specifications
Filter Property Value
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 6.3 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 400 V
Rated voltage (AC) 500 V
Breaking capacity 100 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm