0477.500MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, T, 400 V (DC), 500 V (AC), 100 A breaking capacity, 0477.500MXP
Order No.: 55P8376
EAN: 4099889100716
MPN:
0477.500MXP
Series: 477
0477.500MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
1000 pcs.
Micro fuse, 0477.500MXP, Littelfuse
Features
  • Designed to International (IEC) Standard for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • High energy and power efficient applications
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 400 V
Rated voltage (AC) 500 V
Breaking capacity 100 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm