04773.15MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 3.15 A, T, 400 V (DC), 500 V (AC), 100 A breaking capacity, 04773.15MXP
Order No.: 55P8407
EAN: 4099889100860
MPN:
04773.15MXP
Series: 477
04773.15MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
1000 pcs.
Micro fuse, 04773.15MXP, Littelfuse
Features
  • Designed to International (IEC) Standard for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • High energy and power efficient applications
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (DC) 400 V
Rated voltage (AC) 500 V
Breaking capacity 100 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm