046601.5NR | Littelfuse
SMD fuse SMD 1206, 1.5 A, FF, 63 V (DC), 63 V (AC), 50 A breaking capacity, 046601.5NR
Order No.: 75P0518
EAN: 4099891873837
MPN:
046601.5NR
Series: 466
046601.5NR Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 9 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
5000 pcs.
Fuse, 046601.5NR, LITTELFUSE
Features
  • Product is compatible with lead-free solders and higher temperature profiles
  • Low profile for height sensitive applications
  • Flat top surface for pick-and-place operations
  • Element-covering material is resistant to industry standard cleaning operations
Applications
  • Cell phones
  • Battery packs
  • Digital cameras
  • DVD players
  • Hard disk drives
Technical specifications
Filter Property Value
Version SMD fuse
Design SMD 1206
Enclosure SMD
Rated current 1.5 A
Tripping characteristics FF
Rated voltage (DC) 63 V
Rated voltage (AC) 63 V
Breaking capacity 50 A
Length 3.18 mm
Width 1.52 mm
Height 0.58 mm