02173.15TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 3.15 A, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 02173.15TXP
Order No.: 42G1634
EAN: 4099889084405
MPN:
02173.15TXP
Series: 217
02173.15TXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
Available: 521 pcs.
Available in 4 Days: 300 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Fuse, 02173.15TXP, Littelfuse
5×20 mm fast-acting glass body cartridge fuse designed to IEC specification.
Features
  • Designed to International (IEC ) Standards for use globally
  • Available in cartridge and axial lead form
  • RoHS compliant and lead-free
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 3.15 A
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm