0217.050MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 50 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.050MXP
Order No.: 55P3459
EAN: 4099889097634
MPN:
0217.050MXP
Series: 217
0217.050MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,000 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
1000 pcs.
Micro fuse, 0217.050MXP, Littelfuse
Features
  • Designed to international (IEC) standards for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Internal circuits
  • Utilization equipment
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 50 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm