0217.500MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 500 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.500MXP
Order No.: 55P3514
EAN: 4099889097702
MPN:
0217.500MXP
Series: 217
0217.500MXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 78 pcs.
Available in 4 Days: 3,000 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Micro fuse, 0217.500MXP, Littelfuse
Features
  • Designed to international (IEC) standards for use globally
  • RoHS-compatible and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Internal circuits
  • Utilization equipment
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 500 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm