0217.160TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 160 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.160TXP
Order No.: 42G1608
EAN: 4099889084306
MPN:
0217.160TXP
Series: 217
0217.160TXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Micro fuse, 0217.160TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material glass body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 160 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm