0217.050TXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 50 mA, F, 250 V (AC), 35 A breaking capacity, 0217.050TXP
Order No.: 42G1600
EAN: 4099889084283
MPN:
0217.050TXP
Series: 217
0217.050TXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Micro fuse, 0217.050TXP,LITTELFUSE
Features
  • Material glass body
  • High breaking capacity
  • RoHS-compliant and lead-free
Applications
  • Supplementary protection
  • Utilization equipment
  • Internal circuits
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure glass tube
Rated current 50 mA
Tripping characteristics F
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 35 A
Length 20 mm
diameter 5.2 mm