1457J1202BK | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 120 x 84 x 28 mm, black (RAL 9005), IP65, 1457J1202BK
Order No.: 61H1803
EAN: 4099889526943
MPN:
1457J1202BK
1457J1202BK Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 7 Days: 34 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
100 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Enclosure, 1457J1202BK, Hammond
Features
  • Sized for standard Eurocards.
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body.
  • Rugged body constructed from one piece, extruded aluminum with a minimum thickness of .06” (1.5 mm).
  • Extruded aluminum body includes a recessed area for labels or membrane keypad.
  • Designed to meet IP65.
Technical specifications
Filter Property Value
Material aluminum
Length 120 mm
Width 84 mm
Height 28 mm