1457J1202 | Hammond
Aluminum enclosure, (L x W x H) 120 x 84 x 28 mm, natural, IP65, 1457J1202
Order No.: 61H1802
EAN: 4099889526936
MPN:
1457J1202
1457J1202 Hammond General Purpose Enclosures
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 22 pcs.
Available in 7 Days: 3 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Enclosure, 1457J1202, Hammond
Features
  • Sized for standard Eurocards.
  • P.C. boards mount horizontally by sliding into internal slots extruded into the enclosure body.
  • Rugged body constructed from one piece, extruded aluminum with a minimum thickness of .06” (1.5 mm).
  • Extruded aluminum body includes a recessed area for labels or membrane keypad.
  • Designed to meet IP65.
Material aluminum
Length 120 mm
Width 84 mm
Height 28 mm